ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το σχολείο μας, με στόχο τη γνωριμία των μαθητών με την αλγοριθμική σκέψη, συμμετείχε με τις τάξεις Δ΄ – Ε΄ – ΣΤ΄, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κώδικα, με διαφορετικές δράσεις ανά τάξη.  Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν τις ώρες του μαθήματος «Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών», σε 3-4 μαθήματα, κατά το μήνα Οκτώβριο από τον καθηγητή Πληροφορικής κ. Κατσαμπέρη Στυλιανό.

Πιο συγκεκριμένα ανά τάξη:

Δημιουργία παιχνιδιού σε Scratch (Δ΄ τάξη)

Τα παιδιά κλήθηκαν, να χρησιμοποιήσουν το χώρο εργασίας του Scratch 2 & 3, με σκοπό να γνωρίσουν βασικές εντολές προγραμματισμού, μέσα από blocks.

Χρησιμοποιώντας λοιπόν, ένα ή και περισσότερα αντικείμενα, και μερικές εικόνες ως υπόβαθρο, δημιούργησαν ένα σενάριο, με θέμα της επιλογής τους. Έπειτα, προγραμμάτισαν τα αντικείμενα, ώστε να κάνουν μερικές βασικές ενέργειες, όπως:

1. Κίνηση (πάνω – κάτω, αριστερά – δεξιά)
  2. Περιστροφές
  3. Επαναφορά αντικειμένου σε συγκεκριμένη θέση, αλλά και υπόβαθρο.
  4. Προσθήκη ήχων.

Σκοπός της δράσης, ήταν η γνωριμία με την αλγοριθμική σκέψη και ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας αλλά και ομαδικότητας.

Δημιουργία ρομπότ με Lego Wedo 2 (E & ΣΤ τάξη)

Τα παιδιά κλήθηκαν να δημιουργήσουν ένα ρομπότ – όχημα, οποιουδήποτε τύπου – εμφάνισης,  το οποίο να κινείται με εντολές που θα δίνουν τα ίδια, μέσα από το πρόγραμμα Lego WeDo 2.

Αφού γνωρίσαμε το βασικό πρόγραμμα, και συζητήθηκαν εκτενώς οι περιορισμοί που έχει, συνδέσαμε το όχημα με το πρόγραμμα Scratch, με χρήση κατάλληλων επεκτάσεων και προγραμμάτων. Αξιοποιήσαμε έτσι τις δυνατότητες του προγράμματος, που μας έδωσε περισσότερη ευελιξία και διάδραση.

Έτσι, μπορέσαμε να κάνουμε το όχημα:

1. Να κινείται προς τις τέσσερις βασικές κατευθύνσεις (πάνω – κάτω, αριστερά – δεξιά),
  2. Να παράγει ήχους,
  3. Να αλληλεπιδρά μέσω αισθητήρων με αντικείμενα – εμπόδια,
  4. αλλά και να δέχεται ηχητικές εντολές.

Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.